Affordable College Grocery Guide

Image from Pinterest.com

Being a college student means budgeting — and when the price of groceries starts to rise, every dollar counts. As you walk down the aisles, the total seems to climb higher and higher without reason. But don’t worry, VALLEY’s is here to help with an affordable grocery list.

Snack Smart
Image from Pinterest.com

The price of snacks has gotten out of hand: a family-size bag of Doritos at GIANT costs a whopping seven dollars. But that doesn’t mean you have to give up chips entirely. The trick? Go off-brand.
This doesn’t mean that you need to cut chips out of your diet to save money. What it means is you have to look for the right snacks. Off-brand will become your best friend. You can get the same taste for far less money. You can either stroll the aisles for off brand at a local grocery store or you could swing by ALDI which only carries off brand, quickening the search.

Build a Base
Image from Pinterest.com

A solid meal starts with a good base — and the best ones are cheap and long-lasting.

  • Pasta: A box costs about $1 and can stretch into multiple meals.
  • Rice: For around $3, you’ll get a bag that can last you weeks.

Both options are versatile, filling and can be elevated with simple sauces, veggies and proteins.

Protein

Protein is essential, but it doesn’t have to be pricey.

  • At Walmart, you can grab five pounds of chicken for $10.
  • Most grocery stores sell a container of chicken breasts for around $4.
Image from Pinterest.com

If cooking isn’t your thing— raw meat freaks you out — you can get an entire rotisserie chicken (about $4) that can last nearly a week and makes for quick, ready-to-eat meals. Just remember to compare prices — some brands charge more for the same product.

Go Green: Produce Picks

Eating healthy doesn’t mean overspending.

  • Broccoli is packed with nutrients and usually costs about $2 for a generous portion.
  • Skip anything pre-cut or pre-packaged — you’ll pay more for convenience than the actual food itself. A box of watermelon can cost upward to 11$ when a whole watermelon only costs $1-$3.
  • Whole veggies like cucumbers, carrots, and corn each cost just a few cents per serving.

A good rule of thumb: the less packaging, the less you’ll pay.

Mix It Up: Easy Meal Ideas

With a few smart staples, you can create a week’s worth of satisfying meals:

  • Dinner: Chicken, rice, and broccoli — simple, balanced, and budget-friendly. It is easy to meal prep, saving not only money but time as well.
  • Lunch: Buy a loaf of bread and some lettuce — lettuce shouldn’t be pre-packed as it also spoils faster. Then each day switch between a chicken sandwich or a salad by mixing and matching these affordable ingredients, you’ll keep your meals fresh, healthy, and easy on your wallet.
Final Bite

College is stressful enough — grocery shopping shouldn’t be. With these simple swaps and smart buys, you can eat well, save money and still have cash left over for the fun stuff.

Image from Pinterest.com
Grocery List:
  • Chips ($3)
  • Rice ($3)
  • Pasta ($1)
  • Chicken ($5)
  • Broccoli ($2)
  • Cucumber ($1)
  • Carrot ($1)
  • Corn ($1)
  • Loaf of Bread ($3)
  • Lettuce ($3)

Total: $23

Tag @VALLEYmag on Instagram or X and let us know your own grocery hacks!

Related

15 Comments

  • Wow! This could be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

  • I just couldn’t depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

  • Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

  • It’s appropriate time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy. I’ve read this publish and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you can write next articles relating to this article. I wish to learn even more things about it!

  • One thing I’d really like to say is always that before acquiring more laptop memory, look at the machine in which it could well be installed. Should the machine can be running Windows XP, for instance, a memory limit is 3.25GB. Setting up more than this would merely constitute some sort of waste. Make sure that one’s mother board can handle an upgrade quantity, as well. Thanks for your blog post.

  • I cherished as much as you will receive carried out proper here. The cartoon is tasteful, your authored subject matter stylish. however, you command get bought an shakiness over that you want be handing over the following. in poor health for sure come further before again since precisely the same nearly a lot ceaselessly inside of case you defend this increase.

  • I do love the manner in which you have presented this particular difficulty and it really does offer me personally some fodder for thought. Nonetheless, because of what I have witnessed, I simply wish as the actual comments pile on that folks remain on issue and not embark on a soap box of some other news du jour. Yet, thank you for this excellent piece and while I can not necessarily go along with the idea in totality, I respect your point of view.

  • togelup says:

    Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Thank you!

  • yetzrvgdlg says:

    fiywnuulsymfofvsfxkhzhwkrzequr

  • Aw, this was a very nice post. In concept I want to put in writing like this moreover ? taking time and precise effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and not at all appear to get one thing done.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *